Dolgu

Dolgu

Yüz hatlarının restorasyonunda, özellikle yüzdeki derin çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde, yaşlanmaya ya da kilo verme sonucu ortaya çıkan cilt altı yağ dokusu ve diğer dokulardaki hacim eksikliklerinin tamamlanmasında oldukça etkili bir estetik tedavi yöntemidir. Bu yöntemle derin çizgiler doldurularak yüz hatlarının kontürleri yumuşatılır ve daha genç ve taze bir görünüm elde edilir. Ayrıca, kilo verme ya da yaşlanmaya bağlı yüz bölgesinde ortaya çıkan hacim eksikleri de dolgu maddesi uygulamaları ile etkin bir biçimde giderilebilmektedir. Günümüzde dolgu uygulamalarında Hyaluronik Asit (HA) güvenle kullanılmaktadır.

Estetik Dolgu uygulama bölgeleri

 1. Dolgu ile 3 boyutlu yüz gençleştirme
 2. Dolgu ile burun şekillendirme
 3. Dudak kalınlaştırma, dolgunlaştırma ve dudak gençleştirme
 4. Dudak kenarlarındaki derin çizgilerin tedavisi
 5. Yüzdeki derin çizgi ve kırışıklıkların tedavisi
 6. Göz altı ve yanaklardaki çöküntülü alanların doldurulması göz altı ışık dolgusu ile göz altındaki çöküntü ve morlukların giderilmesi
 7. Dolgu ile kaş kaldırma
 8. Çöküntülü yara izleri
 9. El sırtındaki kırışıklıkların giderilmesi
 10. Şakak bölgesine uygulanan dolgu ile yüz hatlarında daha genç görünüm elde edilmesi
 11. Çene ucu dolgusu ile yüz oranının ayarlanması
 12. Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi
 13. Dudak üzeri ince çizgilerinin giderilmesi
 14. Kaş arasındaki derin çizgilerin giderilmesi

Uygulama ve sonrası

Dolgu maddeleri oldukça hızlı yapılabilen ve iyileşme süreleri çok kısa uygulamalardır. Dolgu maddelerinin lokal anestezikler ile karıştırılması ile hasta için oldukça konforlu bir dolgu uygulaması yapılabilir. Uygulama öncesi sürülen anestezik kremlerde konforun arttırılmasında oldukça yardımcıdır.

Dolgu uygulamaları yüz gençleştirmede en etkili estetik tedavi yöntemlerinden birisidir. Uygulama ve sonrası oldukça konforludur

Uygulama süresi uygulanacak dolgu miktarı ve bölge sayısına göre 5 ila 15 dakika arasında değişmektedir. Uygulama öncesi dolgu yapılacak bölgeler özel solüsyonlar ile temizlenir. İşlem öncesi yapılan değerlendirmelere uygun olarak dolgu maddesi enjeksiyonu yapılacak bölgeler işaretlenir.Daha sonra bu bölgelere istenilen sonucu verecek biçimde kontrollü olarak dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır.Dolgu maddesi enjeksiyonu sonrası hafif masaj uygulaması ile dolgu maddesinin istenilen biçimde dağıtılması sağlanır.
Uygulama sonrası uygulama bölgesinde hafif kızarıklıkların olması normaldir. Bu bulgular 2-3 saat içinde geriler. Morluk ve rahatsız edici şişliklerin ortaya çıkma ihtimali düşüktür. Bu olasılığı azaltmak için hastaların dolgu uygulaması öncesi apirin,ginseng,yeşil çay vb. kan sulandırıcı maddeleri en az 1 hafta önce kesmiş olması gereklidir.