Göz Kapağı Estetiği

Gözkapağı Estetiği

Gözlerimiz kendimizi ifade etmemizde anahtar rol oynayan organlarımızdır. Gözlerimizle duygusal mesajları iletir, canlılığımızı ve yaşımızı ifade ederiz. Yaşımız ilerledikçe, gözlerimizde bazı değişiklikler ortaya çıkar. Bu değişiklikler sıklıkla kendimizi hissettiğimizden daha yorgun ve üzgün görmemize neden olur. Yaşlanma süreci ile birlikte göz kapakları gevşer ve sarkar. Buna ek olarak ortaya çıkan yağ torbacıkları sizi gerçekte olduğunuzdan daha yorgun ve yaşlı gösterir. Estetik göz kapağı cerrahisi (beleferoplasti) ağırlaşmış ve sarkmış göz kapaklarını ve göz çevresi yağ yastıkçıklarını düzelterek kendinizi daha genç ve daha canlı ifade etmenize yardımcı olur.

Gözkapağı estetik cerrahisinin nasıl işe yaradığını anlamadan önce, göz kapağının yapısını anlamak önemlidir. Göz kapakları cilt,kas ve yağ dokusundan oluşur. Zaman içerisinde, yaşlanma ve çevresel etkenler(güneş hasarı gibi) cildin destek tabakasını oluşturan(dermis) yapıların parçalanmasına neden olur. Sonuç olarak, destek yapısını kaybeden gözkapağı cildi elastikiyetini kaybeder ve gevşer. Cilt atında yer alan kas dokuları da zayıflar. Gözkapağı cildinde ortaya çıkan değişimlerle ve yer çekiminin etkisi ile birleşince göz kapakları düşer ve sarkar. Daha alt tabakalarda yer alan yağ yastıkçıkları normal şartlarda göze dolgunluk verirler. Ancak, yaş ilerledikçe hacimleri azalır ve göz kapağı destek dokularındaki değişikliklere bağlı olarak yer değiştirirler. Böylece göz altı torbaları olarak ortaya çıkarlar. Gözkapağı estetik cerrahisi bahsedilen tüm bu değişiklikleri iyileştirebilir. Ancak, blefaroplasti ile göz çevresinde yer alan kaz ayakları, göz altında yer alan koyu renkli halkalar ya da düşmüş kaşlar düzeltilemez. Bu gibi durumların varlığında, blefaroplastiye ek olarak başka işlemlerin uygulanması gerekmektedir.

Modern blefaroplasti ameliyatları, fazla dokuların kesilip atılmasından ibaret değildir. Yağ dokularının repozisyonu yöntemleri ile daha doğal ve etkili sonuçlar elde edilebilmektedir

Yağ yastıkçılarının alınması ya da normal yerine konulması, fazla cildin çıkartılması ve gevşeyen kas dokusunun sıkılaştırılması ile göz kapaklarında ortaya çıkan değişikliklerin ortadan kaldırılması söz konusudur. Alt gözkapağında ortaya çıkan yağ yastıkçıkları normal göz çevresi yağ dokusunun ileriye doğru çıkarak daha belirgin hale gelmesiyle oluşmaktadır. Normalde bu yağ dokusunu yerinde tutan ve orbital septum adı verilen bir yapı mevcuttur. Yaş ilerledikçe, orbital septum yapısal bütünlüğünü ve özelliğini kaybederek zayıflar. Böylece, yağ dokusu ileriye doğru kayar ve gözaltı torbalarının oluşmasına neden olur. Beleferoplasti ile bu yapıda güçlendirilir ve eski gerginliğine kavuşturulabilir.Böylece göz altı yastıkçıkları ortadan kaldırılabilir.

Gözkapağı estetik cerrahisi(blefaroplasti) yaklaşık 1-2 saat süren bir girişimdir. Genel anestezi ya da lokal anestezi yönemleri ile gerçekleştirilebilir.
Tüm kesilerin doğal göz kapağı kıvrımlarına yerleştirilmesi önemlidir. Böylece kesilere bağlı izler gizlenmiş olur. Alt gözkapağında ise kesi hemen kirpik bölgesi altına yapıldığında çok iyi iyileşir ve sıklıkla farkedilmez. Kesiler yapıldıktan sonra ihtiyacınıza göre kas ve yağ dokuları yeniden şekillendirilir. Fazla cilt kesilerek atılır. Gözkapağınız şekillendiriltikten sonra kesiler ince dikişler ile kapatılır.
Her cerrahi işlem sonrasında olduğu gibi, göz çevresinde hafif rahatsızlık hissi, şişlik ve morluklar oluşabilir. Bu rahatsılıklar operasyon sonrası buz uygulaması ve ağrı kesiciler ile kolaylıkla azaltılabilmektedir. Şişliklerin büyük kısmı ilk 3 gün içerisnde azalırken morluklar 7-10 gün içerisinde düzelir. Yaklaşık 1 hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Ancak, ilk 2 hafta ağır egzersizler yapmamanız gerekmektedir.
Elde edilen sonuçları şişlik ve morlukların düzelmesiyle birlikte 1 hafta sonra fark etmeye başlarsınız. Kesilere bağlı izler normal kıvrımlara yerleştiğinden sıklıkla göze çarpmaz. Elde edilen sonuçlar uzun sürelidir. Yaşlanma süreci devam eden ve durdurulamaz bir süreçtir. Ancak, göz kapağı estetik cerrahisi gözlerinizin genç ve canlı görünümünü başarılı ve yıllarca sürecek şekilde size yeniden kazandırır.