Karın Germe

Abdominoplasti olarak da adlandırılan karın germe, karın bölgesinin düzleştirilmesi ve sıkılaştırılması amacıyla yapılan estetik plastik cerrahi girişimidir. Ameliyat sırasında estetik görünümü bozan karındaki fazla yağ ve cilt alınırak karın duvarı kasları da sıkılaştırılır. Kalıtsal olan bazı nadir durumlar dışında çoğunlukla fazla kilo alıp verme ve hamilelik karın cildinde gevşeme ve sarkmaya neden olarak estetik görünümü bozan başlıca faktörlerdir. Abdominoplasti özellikle gebelik sırasında zayıflamış ve birbirinden ayrılmış karın kaslarını sıkılaştırır ve karın alt bölümünde yerleşmiş çatlaklardan kurtulmanızı sağlayarak daha estetik bir görünüme kavuşmanızı sağlar.

Nasıl yapılır?

Ameliyat genellikle pubik bölge veya biraz üzerinden planlanan bir kesiden(sezaryen kesisi) yapılır. Karın bölgesinde özellikle göbek çevresi ve üzerinde gevşek ve sarkmış cilt fazlaysa bu kesi yukarıdaki fazla cildi aşağıya çekebilmek amacıyla iki yana doğru uzatılır. Kesiler bikini bölgesi içinde kalacak şekilde planlanır böylece kalacak olan izler kolaylıkla gizlenebilir. Ameliyat sırasında karın kasları özel dikişler konularak sıkılaştırılır ve bel bölgesinde bir miktar incelme sağlanır. Ameliyatın gerçekleştirileceği kesinin planlanması ve kullanılacak olan teknik hastaya göre farklılık gösterebilir. Cilt fazlalığı az olan ve fazla yağ birikimi göbeğin sadece alt bölgelerinde sınırlı olan kişilerde kısa yatay bir kesi ameliyatın yapılabilmesi için yeterlidir. Bu teknik kısmi veya ‘mini’ abdominoplasti olarak adlandırılır. Alınacak estetik sonuçları daha iyi hale getirmek için çoğu zaman liposuction(yağ alma) abdominoplasti ameliyatı ile birlikte yapılır. Yağ fazlalığı ve cilt sarkıklığı az olan hastalarda karın kaslarının gevşekliği yara izlerini en aza indirgemek amacıyla endoskopik abdominoplasti uygulanabilir.

Karın Germe Ameliyatının Kazandırdıkları

Düz ve sıkılaşmış daha estetik ve güzel bir karın bölgesi elde edilir.- Aşırı kilo alma veya hamilelik gibi etkenler olmadığı sürece karın bölgesinin estetik görünümü uzun yıllar korunur.- İyileşme süreci hastadan hastaya değişmekle birlikte genel olarak 1- 3 hafta içinde hafif egzersizler dahil olmak üzere çoğu normal aktiviteye ve fiziksel güç gerektirmeyen işe dönülebilir.

Diğer Noktalar

Her cerrahi işlem sonucunda olabileceği gibi abdominoplasti sonrasında da infeksiyon, kanama, yara problemleri ve özellikle geniş abdominoplasti ameliyatlarında kısmi doku kayıpları görülebilir. Uygun planlanmış cerrahi sonrası bu potansiyel risklerin görülme olasılığı oldukça azdır.Sigara kullanımının görülebilecek komplikasyonların riskini arttırdığı bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçektir.Karın germe sonrası genellikle minimum 3 hafta süre ile korse giyilmesi önerilir. Korse giyilmesi iyileşme kalitesi ve daha iyi sonuçların elde edilmesi için önemlidir. Morluklar birkaç haftada geçer ancak şişlikler birkaç ay sürebilir.Kesi izleri erken dönemde kırmızı ya da pembe renkli olabilir. Zaman içerisinde bu izlerin rengi solar ve az belirgin hale gelir. Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber 3-12 ay arasında değişmektedir.Kesi izlerinin uzunluğu cildin sarkıklığı ve yağ doksunun fazlalığı ile doğru orantılıdır. Karın germe ameliyatı karın bölgesindeki sarkıklık ve gevşekliğe bağlı oldukça rahatsız edici görüntünün çok daha az rahatsız edici ve gizlenebilen kesi izleri ile değiştirilmesi olarak değerlendirilebilir