Labioplasti

Labioplasti kadında labium minus olarak adlandırılan cinsel organ vajina girişindeki küçük dudaklar ile ilgili yapılan genital cinsel estetik ameliyatıdır. Günümüzde bir çok kadın küçük dudaklardaki sarkma veya asimetri şikayeti ile doktora başvurmaktadırlar. Sarkık olan bu dudaklar kadınlarda hem genital görünümün kötü olmasından dolayı cinsel ve kişisel özgüven kaybına hem de enfeksiyon olasılığını arttırmasından dolayı devam eden genital akıntılara sebep olmaktadır.

Labioplasti ameliyatı ile sarkık ya da aşırı büyük olan küçük dudaklar küçültülür ve düzeltilir. Labioplasti ameliyatı yaptırılırken küçük dudaklardan ne kadar doku çıkarılacağı ve bunlardan ne kadar kısmının bırakılacağı çok önemlidir. Ameliyatın şekline ve büyüklüğüne kadının vajina yapısı ve dış genital görüntüsü incelenerek karar verilir.

Kimler Yaptırabilir

Labiumlar ile ilgili görsel veya tıbbi sorunu olan tüm kadınlar yaptırabilir. Evli veya bekar, doğum yapmış yada yapmamış ihtiyacı olan tüm kadınlara labioplasti operasyonu uygulanabilir. Bekarlarda labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermez. Labioplasti kadınların ameliyattan sonraki hayatlarına cinsel ilişkiye, gebe kalmaya, orgazma ve doğum yapmaya herhangi bir zararı ve engeli yoktur.