Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction

Liposuction (vakumla yağ alma), diyet, egzersiz ve diğer tüm çabalara rağmen bir türlü kurtulamadığınız inatçı yağ fazlalıklarından kurtulmak ve daha estetik vücut hatlarına kavuşmak için bilinen en etkin yöntemdir. Toplumdaki genel kanının aksine, liposuction eğitimli ve tecrübeli cerrahlar tarafından yapılırsa komplikasyon oranı oldukça düşük, oldukça güvenli ve hasta memnuniyet oranı yüksek bir estetik cerrahi uygulamasıdır.

Liposcution, vakumla yağ alma tekniğinin adıdır. İnce ve çeşitli özelliklerde üretimiş kanüllerin basıncı ayarlanabilen özel bir vakum cihazına bağlanması ile yapılır. Kanüller liposuction yapılacak bölgeye uygun yerlerden vücuda ulaştırılır ve yağ dokusu emilerek alınır. Teknik olarak basit görünse de amaç sadece yağ almak değildir. Liposuction sonrası görülebilecek istenmeyen sonuçlar bu işlemi hafie alan ve özellikle Estetik Plastik Cerrahi uzmanı olmayan kişilerin yaptığı uygulamalardan sonra sık olarak ortaya çıkmaktadır. Liposuction da amaç yağları planlı ve düzgün biçimde alarak vücut hatlarını daha düzgün hale getirmektir. Lipoplasti, liposculpturing gibi terimler liposuction tekniği kullanılarak yapılan vücut şekillendirme işlemini tanımlayan terimlerdir.

Liposuction kesinlikle bir kilo verdirme ameliyatı değildir ve bu amaçla kullanılmamalıdır.

Liposuction ile ilgili diğer önemli nokta ise bu işlemin kilo vermek amaçlı olmadığının bilinmesidir. Liposuction için uygun hastalar, ideal kilosunun çok üstünde olmayan, diyet ve egzersizle veremediği inatçı yağ fazlalıkları olan hastalardır. Diğer önemli bir kriter ise liposuction uygulanacak bölgedeki cilt kalitesidir. Elastikiyeti azalmış ve sarkmış cilt yapısı var ise sadece liposuction yöntemi ile elde edilen sonuçlar beklentilerin altında kalır.

Liposuction inatçı yağ fazlalığı olan her vücut bölgesine uygulanabilir. Bu bölgeler kadınlarda: basen,karın,bel,sırt,diz içleri,bacak içleri,kollar ve boyun bölgesidir. Erkeklerde ise: göğüsler,bel,karın ve çene altı(gıdı) bölgesi liposuction yönteminin en sık kullanıldığı alanlardır. Sözü edilen bölgeler aslında çoğu insanın yoğun spor ve diyete rağmen kurtulamadığı inatçı yağların tipik olarak biriktiği yerlerdir. Bu bölgelerdeki yağların, genetik kodları ve barındırdıkları farklı yağ tipleri açısından daha dirençli oldukları bilinmektedir.

Liposuction ameliyatlarında işlemin uygulanacağı bölge ve alınacak yağ miktarına bağlı olarak genel ya da lokal anestezi tercih edilebilir. Genel sağlık durumunuz iyi ise ameliyat saatinden birkaç saat önce hastanede olmanız yeterlidir. Güvenli ve konforlu bir genel anestezi için ameliyat öncesi en az sekiz saatlik bir açlık süresi gerekmektedir. Yatış işlemleriniz tamamlanıp odanıza alındıktan sonra ameliyat öncesi gerekli kan testleri için kan alınır. Test sonuçlarınız ile birlikte Anestezi uzmanı sizi odanızda ziyaret ederek anesteziye uygunluk açısından değerlendirir ve eğer gerek görürse ek tahliller ya da konsültasyonlar isteyebilir.

Liposuction sonrası iyileşme ve işe dönüş süresi oldukça kısadır. Ameliyat sonrası süreç olduka konforludur.

Liposuction işleminin ortalama süresi, alınacak yağ miktarı ve bölge sayısına bağlı olarak 1-4 saat arasında değişebilmektedir. Liposuction uygulanacak bölgelere alınması planlanan yağ miktarına göre özel bir sıvı kokteyli verilir. Bu sıvının içerisinde bulunan ağrı kesici ve kanamayı azaltıcı ilaçlar sayesinde kanama,morarma ve ağrı gibi şikayetler en az seviyeye indirilir. Liposuction kanüllerinin çapları 2-4 mm arasına değiştiği için liposuction sadece 3-4 mmlik kesiler yardımıyla yapılabilir. Bu nedenle ameliyata bağlı uzun ve rahatsız edici kesi izleri söz konusu değildir. Liposuction uygulanan vücut bölgelerinin simetrisi ve istenilen şeklin verilip verilmediği işlem süresince kontrol edilir. Böylece simetrik ve etkin bir vücut şekillendirme sağlanabilir. Liposuction yöntemi ile bir seansta güvenli olarak alınabilecek yağ miktarı, kişinin yaşı ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değerlendirilir. Liposuction işlemi tamamlandığında, hastalar anesteziden uyanmadan özel bir korse giydirilir. Böylece işlem sonrası şişlik ve morlukların en az seviyede kalmasına ve iyileşme sürecinde vücudun istenilen şekli almasında yardımcı olunur. Korse ameliyat sonrası en az 3 hafta süre ile sürekli giyilmelidir. Liposuction sonrası süreç oldukça konforlu ve ağrısızdır.

Liposuction eğitimli ve deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldığında komplikasyon oranı düşük ve hasta memnuniyet oranı oldukça yüksek bir estetik ameliyattır.