Meme Büyütme

Meme Büyütme (Augmentasyon Mamoplasti)

Memeler kadın vücudunun doğal işlevsel organları olduğu kadar estetik açıdan da kadın vücudunu tamamlayarak kadının kendisini bütün, güzel ,doğal ve normal hissetmesini sağlarlar.
Meme boyutu ve şekli , vücut ölçüleriyle olan uyumu kadınlar için birçok nedenden dolayı önem taşır. Meme büyütme ameliyatı en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatlar arasındadır. Meme altı veya göğüs kası altına silikon protez (implant) yerleştirilerek yapılır. Meme büyütme ameliyatına olan ihtiyaç farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Memelerin vücut yapısına göre küçük olması, bir memenin diğerine göre küçük veya doğumsal olarak hiç olmaması, yaşlanma, kilo verme veya çocuk emzirme sonrası meme dokusunun küçülüp sarkması bu nedenlerden bazılarıdır. Tüm bu geçerli objektif nedenlerin yanında en önemli ameliyat nedeni kadının kendi memesini küçük bulması , vücut ölçülerindeki orantısızlık nedeniyle beden imajının kendisini mutsuz etmesi ve sosyal açıdan güvensiz hissetmesidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimler için Uygundur?

Kişi memeleri çok küçük olduğu için kendisini rahatsız hissediyorsa
Kıyafetler çoğunlukla kalça ve bel bölgesine iyi oturup göğüs bölgesine bol geliyorsa
Mayo, bikini veya üst bedene oturan kıyafetler giymekten utanıyorsa
Çocuk emzirme sonrasında memelerde gevşeme ve küçülme olmuşsa
Kilo vermeye bağlı meme şekli ve boyutunda değişiklik görülmüşse
Bir meme diğerine göre belirgin olarak küçükse meme büyütme ameliyatı uygun çözüm olabilir.

Meme Büyütme Nasıl Sonuç Verir?

Meme hacmini artırır ve dikleştirir
Vücut ölçülerini ve böylece görünümü dengeler
Beden imajını iyileştirerek kendine güveni artırır.

Meme Protezi (İmplant) Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezlerin tümünün dış çeperi katı silikondan oluşmaktadır. İçeriği  sıvı (serum fizyolojik) veya silikon jel olabilir. Şekil olarak damla şeklinde (anatomik) ve yuvarlak olanlar mevcuttur. Yüzeyleri ise düz veya pürtüklü olabilir. Hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır. Muayene sırasında kişiye uygun  protez seçimi yapılır.

Kesi Nereden Yapılır?

Silikon protezin yerleştirilebilmesi için vücutta yapılacak olan kesi:
Meme altı
Areola (meme ucunda kahverengi alan ) ile beyaz meme cildi arası
Koltukaltından yapılabilir

Meme Protezi Hangi Bölgeye Yerleştirilir?

Silikon protez  meme dokusu altına veya meme dokusu altındaki göğüs kası altına (pectoral kas) yerleştirilir.

Dual Plan Nedir ?

Silikon protez meme dokusu ve göğüs kası altına yerleştirilir. Böylece çift ( dual ) kas dokusu tarafından korunmuş olur.

Ameliyat Öncesi Muayene

Ameliyatta  kullanılacak olan silikon protezin şekli, boyutu, içeriği, hangi plana (meme altı /kas altı) koyulacağı, nereden kesi (meme altı, meme ucu, koltukaltı) yapılacağı muayene sırasında  kişinin  meme yapısı, göğüs kafesinin şekli, cilt kalınlığı değerlendirilerek  belirlenir.

Ameliyat

Genel anestezi altında veya lokal- sedasyon ile yapılabilir. Ameliyat süresi yaklaşık 1,5 – 2 saattir. Aynı gün taburcu olunabilir. Genel olarak hastanede kalış süresi 1 gecedir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Genel olarak 3 -7 günde işe dönülebilir.
Ameliyat sonrasında 3-4 hafta boyunca gece- gündüz korse görevi gören bir sporcu sütyeni kullanılır.
Normal aktivitelere 1 hafta içinde dönülebilir. Ağır spora başlamak için 6- 8 hafta  beklenmesi gerekir.

Olası Riskler Nelerdir?

Erken dönemde her ameliyat sonrası görülebilecek infeksiyon, kanama gibi komplikasyonlar görülebilir. Geç dönemde ise kapsül kontraktürü oluşabilir.

Meme Protezi Hakkında

Silikon protezi olan bir kadın çocuk sahibi olabilir ve güvenle çocuk emzirebilir.
Silikon protezin meme kanseri ile bir bağlantısı yoktur. Meme kanseri riskini artırdığına dair hiçbir bilimsel veri mevcut değildir.  Tanı yöntemleri arasından mamografi yapılması zor olabilir. Bu durumda USG ve gerekirse MR gibi yöntemlerle meme protezi olan kişiler de rutin takiplerini kolaylıkla yaptırabilirler.