Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı

Büyük hacimli memelerin ağırlığı sırt,  boyun ağrısı ve cilt problemleri başta olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açar. Estetik açıdan değerlendirildiğinde ise çoğu zaman vücut ölçüleriyle uyumsuzluk gösteren bu durum, kadınlarda önemli oranda özgüven eksikliğine neden olur.  Sosyal olarak da hayatı kısıtlayan, kişinin rahat hareket etmesini, üzerine uygun kıyafet bulmasını, sportif faaliyetlerde bulunmasını zorlaştıran, duruşunda bozulmaya neden olan ve toplum içinde tedirgin olmasına yol açan oldukça sıkıntılı bir durumdur.
Redüksiyon mamoplastisi olarak da adlandırılan meme küçültme ameliyatıyla memenin hacmi küçültülürken aynı zamanda sarkma da toparlanır. Memeye daha dik ve güzel bir şekil verilerek  vücut ölçüleriyle uyumlu hale getirilir.

Meme Küçültme için Kimler Adaydır?

– Vücut ölçülerine göre çok büyük memesi olan
– Meme ucu aşağıya doğru bakan ağır ve sarkık memesi olan
– Bir memesi diğerine göre daha büyük olan
– Memelerin ağırlığına bağlı sırt, boyun ve omuz ağrısı çeken
– Meme altındaki ciltte pişik, irritasyon (kaşıntı, kızarıklık, akıntı), mantar enfeksiyonu olan
– Sütyen askıları omuz ve sırtını kesen
– Meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak fiziksel aktiviteleri kısıtlanan
– Memelerinin büyüklüğü nedeniyle mutsuz olan her kadın meme küçültme adayıdır.
Meme küçültme için genellikle memelerin tam olarak gelişimi beklense de gerektiğinde her yaşta yapılabilen bir ameliyattır.
Çocuk doğurma ve emzirme meme boyutları ve şekli üzerinde öngörülemeyen etkilere sahiptir. Çocuk sahibi olmadan önce meme küçültme ameliyatı yapılan hastalarda çocuk sonrası olacak olan değişikliklere bağlı olarak gerekirse tekrar düzeltme yapılabilir.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde memenin şekli, boyutu, cilt kalitesi, meme ucunun yerleşimi değerlendirilir ve ölçümler yapılır. Bu ölçümlere göre memenin ne kadar küçültüleceğine ve dikleştirileceğine karar verilir. Kesi yerleri belirlenir.
Genellikle kesiler meme başı çevresi (kahverengi alan) ve meme başı ile meme altı kıvrımı arasında kalan dikey bir çizgiden oluşur. Memenin büyüklüğüne göre bu kesilere meme altı kıvrımına oturtulan üçüncü bir kesi eklenmesi gerekebilir.
Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir ve 2-4 saat sürer.
Ameliyat sırasında meme başı yukarıya alınır. Fazla meme dokusu, yağ dokusu ve cilt çıkartılarak meme yukarıya doğru toparlanıp dikleştirilerek küçültülür.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyattan sonra 4 hafta kadar korse görevi görecek bir sütyen giydirilir. Ameliyat sonrası dönem çok ağrılı değildir. Ortalama  5-7 gün sonra işe dönülebilir. Ağır kol egzersizleri yaklaşık 6-8 hafta kısıtlanır.

Sonuç Kalıcı mıdır?

Aşırı kilo alıp verme veya hamilelik durumu olmadığı sürece meme şekli ve boyutu hemen hemen aynı kalır. Ancak yerçekimi ve yaşlanma etkileri nedeniyle seneler içerisinde memenin görünümünde oluşabilecek değişiklikler için dikleştirme ameliyatı yapılarak tekrar genç kontürlü bir meme elde edilebilir.

Meme Küçültme Sonuçları

Meme küçültme sonrasında kişi daha küçük ve daha dik memelere sahip olur. Ağırlık hissetmeden özgürce spor yapabilir. Fiziksel aktivitelerini gerçekleştirebilir.
Meme küçültme sonucunda meme boyutlarında belirgin fark olacağından bu yeni beden imajına alışmak gerekebilir. Genellikle meme küçültme sonrası hastalar fiziksel ve sosyal açıdan rahatlayarak yeni imajlarıyla mutlu olmaktadırlar.
Ameliyata bağlı yara izleri zaman içerisinde silikleşir ancak kaybolmaz. Kalacak olan iz miktarı kişiden kişiye değişir. İzler sütyen ve kıyafetlerin içinde kalacağından açık dekoltesi olan kıyafetler giyilse bile görünmezler.